Revoliution for creativity – 3D printing

Kartais kažkaip vis tenka nusistebėti, kad aplinkui yra daug žmonių nežinančių kas yra 3d spausdinimas. Tad nusprendžiau parašyti kelis sakinius apie tai, nes, mano manymu, tai tikrai didžiulė revoliucija gamyboje, apie kurią vertėtų žinoti kiekvienam. Ypatingai dėl to, kad visai greitai (na gal santykinai greitai:]) 3d spausdintuvus daugelis turėsime namuose.

Ok, tai pradėkime nuo to kas apskritai yra 3d spausdintuvas. Paaiškinimas labai paprastas – tai spausdintuvas galintis spausdinti net trimis kryptimis. Paprasti spausdintuvai spausdina 2 kryptimis (xy) ir taip mes gauname vaizdą ant popieriaus. Tuo tarpu 3d spausdintuvai spausdindami trimis kryptimis (xyz) gali atspausdinti objektus kurie turi tūrį – tai yra realius, rankose laikomus daiktus.

Nesigilinsiu labai į technologiją, nors studijų metu teko pakankamai daug skaityti ir paruošti prezentacijų šia tema. Pasistengsiu kuo paprasčiau paaiškinti kaip jie veikia. Pirmasis žingsnis 3d spausdinime yra 3d modelis. Modelis sukuriamas Autocad, 3Dmax ar kokia kita 3d modeliavimo programa. Tuomet 3d spausdintuvo programinė įranga tą modelį supjausto labai labai plonomis riekelėmis (kuo plonesnės, tuo geresnė spausdinimo kokybė). Taigi spausdintuvas gauna modelį tartum daugybę popieriaus lapų su skirtingais piešiniais sudėtais vienas ant kito. Tuomet lazeris paišo jam atiduoto sluoksnio kontūrą. Visa tai yra daroma ant specialių miltelių, kurie lazerio pagalba išsilydo. Lazeriui kontūrą apipaišius, ant viršaus uždedamas kitas miltelių sluoksnis, kuriame išpaišomas kitas objekto sluoksnis. Ir taip procesas tęsiasi kol yra išpaišomi/atspausdinami visi sluoksniai esantys vienas ant kito. Milteliai yra svarbus elementas ne tik gamybai, bet ir kaip laikančioji medžiaga. Jie leidžia vienu metu atspausdinti objektus kurie turi judančias dalis (judanti dalis=tarpas tarp kelių objektų). Šiame filmuke galite pamatyti, kaip tas procesas vyksta:

Šiuo metu vis daugiau printerių veikia ne miltelių/dervos principu, bet tiesiog sluoksniuodami lydytą plastiką. Nors tokia technologija negali būti tiek pat tiksli, tačiau ji yra žymiai pigesnė. Vėliau parodysiu ir pavyzdį.

Nors pramonėje 3d spausdintuvai pradėti naudoti dar 1984 metais, tikroji revoliucija prasidėjo pastarąjį dešimtmetį, kai daug žmonių suprato beveik nelimituotas jų panaudojimo galimybes ir keli žmonės pamatė, kad 3d spausdintuvą gali pasidaryti ir patys – tai galima pavadinti asmeninių 3d printerių pradžia. Tai yra vienas iš tų faktų, kurie mane labai žavi – 3d spausdinimas yra neribotų galimybių technologija, kuri bent kol kas yra tokiame lygyje, jog yra prieinama ir suprantama daugeliui techniškų žmonių. Kažkodėl asmeniškai tai man labai primena asmeninius kompiuterius – kai IBM, Xerox ir kiti gigantai kūrė savo namo dydžio kompiuterius, o tokie inovatoriai kaip Steve Wozniak, Bill Gates ir daugelis kitų suprato kiek daug vertės gali turėti asmeninis kompiuteris ir griebėsi darbo savo garažuose, bendrabučių kambariuose ir t.t. Būtent tokioje stadijoje yra ir 3d spausdinimas, todėl tai tikrai labai aktuali sritis ne tik paprastiems žmonėms, bet ir ,mano manymu, investuotojams. Šiuo metu šios srities potencialas yra milžiniškas, nes jos galimybės iki šiol išnaudojamos tik labai maža dalimi. Tai yra revoliucija, kuri tik prasideda.

Žinoma, pateiksime ir keletą revoliucijos pavyzdžių. Rinkoje dabar jau yra begalė įvairiausių asmeninių 3d spausdintuvų, kurių kainos svyruoja nuo 500 iki 3200$. Apie visus juos neparašysiu, bet manau verta išskirti vieną – Makerbot kompanijos kuriamą Replicator. Makerbot kompanija yra įkurta būtent tokių garažinių vaikinų ir merginų, kurie tiesiog mėgsta meistrauti ir kažką daryti savo rankomis. O mane, kaip žinia, visada žavi tokios kompanijos. Prieš kelias savaites ji kaip tik išleido antrają savo Replicator spausdintuvo versiją. Pažiūrėkite kokios jo galimybės! Ir jis prieinamas praktiškai kiekvienam. (jis veikia ankščiau minėtu plastiko šildymu ir klojimu sluoksniais)

Antrasis mane žavintis dalykas yra – kūrybinė revoliucija. 3d spausdinimas leidžia bet kam pagaminti bet ką ir bet kur. Ta prasme wow! Na gerai, galbūt kol kas ir bet ką. Tačiau jei objektas yra iš vienos medžiagos – plastiko ar keramikos (su metalu truputį sudėtingiau), jūs turite galimybę savo idėją paversti realybe čia ir dabar. Tokiu atveju 3d spausdinimas pakeičia ištisas gamybos linijas. Ir taip, kol kas ši technologija yra ribojama medžiagų ir tikslumo, tačiau prisiminkime, kad tie patys kompiuteriai kažkada buvo namo dydžio ir dirbo 100x lėčiau nei Nokia 3310. Tad tai tik laiko klausimas. Prie šios kūrybinės revoliucijos mano manymu labai prisideda Shapeways startupas. Jo idėja čia:

Svarbus faktas – 3d spausdinimas suteikia asmeniškumą. Jis suteikia galimybę bet kam būti kūrybiškam ir savo kūrybiškumą paversti fizine realybę. Jis turi gebėjimą atriboti mus nuo masinės gamybos linijų – o tai darosi labai aktualu šiais laikais.

Ir čia yra tik viena, labai maža revoliucijos dalis. Medicina, kosmosas, mada ir t.t. Visos šios sritys yra arba bus labai smarkiai įtakojamos 3d spausdinimo. Jau dabar jo pagalba medicinoje yra spausdinimos ne tik tikslios kaulų kopijos, bet netgi ištisi organai (tiesa čia ląstelės daugiau darbo padaro nei spausdintuvas).

NASA nenustojamai tiria kaip panaudoti 3d spausdinimą savo kosmoso misijų metu. Tokiu būdu jie galėtų atsispausdinti reikiamus įrankius ar dalis jau būdami misijoje. Sunku net išvardinti visus to privalumus.

Galiausiai mada yra sritis, kuri visuomet stengiasi neatsilikti. Nors tai galbūt ir neturi kažkokios didesnės naudos, bet tiesiog labai įdomu stebėti kaip dizaineriai išnaudoja atsiradusias naujas galimybes.

Norintiems daugiau sužinoti apie asmeninius spausdintuvus, laimėjimus ir problemas, bei nelemtus patentus, verta pažiūrėti šią diskusiją:

Nežinau kaip pabaigti, kad perduočiau žinią koks išties tai įspūdingas dalykas yra, bet na tik pagalvokite apie tai, kad šiandien namuose galime atsispausdinti paprastus objektus – puodelį, papuošalus, modelius, guolius ir t.t. Bet čia yra tik pradžia, nes ateina laikas kai kiekvienas galėsime atsispausdinti viską – nuo automobilių iki namų, nuo elektroninių komponentų iki telefonų. Ateina laikas kai nebereikės iPhone laukti eilėje (aš ne iš tų), o jis vienu mygtuko paspaudimu atsiras tiesiai ant jūsų stalo. Tiesa, čia gal bus koks iPhone 25 :]

Tagged ,

One thought on “Revoliution for creativity – 3D printing

  1. Marius says:

    Šiandienos „Verslo žiniose“ rašė apie tokį meistrautoją Jurgį Gurską, kuris dabar konstruoja ketursraigtį sraigtasparnį, o kitas jo projektas bus 3D spausdintuvas :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: